Author Topic: [Polish] Czy możemy sobie wyobrazić blockchain bez jakichkolwiek opłat?  (Read 872 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline noisy

Wiem, że ostatnio wszyscy raczej fascynują się ethereum, jednak tymczasem w bitshares dzieje się coś (co wg społeczności) może dać bitshares sporą przewagę na wieloma innymi kryptowalutami.

A mowa o całkowicie darmowych transakcjach. Np. takich, które umożliwią przesyłanie 0.00000001 BTC bez obawy, że opłata ze przesłanie wyniesie 10 razy tyle. Innymi słowy, prawdziwe mikrotransakcje.

Bytemaster - lead developer bitshares - rozpoczął prezentowanie tego pomysłu od słów [1]:

Quote
Could we imagine a scenario where the blockchain had no fees, at all?

Według mnie najzabawniejsze w tym jest to, w jakich bólach ten pomysł się urodził. Bitshares ma wbudowaną pierwszą(?) zdecentralizowaną giełdę, która w przeciwieństwie do giełd zdecentralizowanych jak mtgox, nie może być zhackowana za pomocą przełamania zabezpieczeń pojedynczego komputera. Owa giełda, wszystkie rzeczy zapisuje w blockchainnie. Wszystko... orderbook, transakcje na giełdzie itd. Problem był taki, że dotychczas można było na giełdzie wystawić 100000 orderów na 0.00000001 i zaspamować sieć.

By temu przeciwdziałać, wprowadzono opłaty, które czyniły taki atak nieopłacalnym. Problem natomiast przerodził się w to, że praktycznie wszystko zostało później obłożone opłatami (małymi, ale jednak), co sprawiło, że całe bitshares od momentu startu wersji 2.0 raczej tylko traciły użytkowników.

W świecie bitshares wszystkie opłaty mogą być dynamicznie ustalane poprzez społeczność za pomocą głosowania opartego na PoS, które również jest wbudowane w blockchain. Przez ostatnie miesiące wśród użytkowników toczyła się batalia czy daną opłatę zwiększyć o kilka centów, czy zmniejszyć a powiększyć inną. Prawdziwy shitstorm.

I tak oto, największa wada bitshares ma okazję przerodzić się w największą jego zaletę, bowiem okazało się, że potrzebę opłat da się całkowicie obejść :) Prawdopodobnie, gdyby nie wcześniejszy odpływ użytkowników, nikt by na ten pomysł nie wpadł, bowiem nie było by takiego parcia na obniżenie opłat.

Dużo się teraz dzieje w tym temacie. Pomysł jest świeży, ale raczej wszyscy mają pewność, że bytemaster jest w stanie to zaimplementować dość szybko.

Na koniec parę linków:
- artykuł/whitepaper z analizą tematu
- wątek na forum, badający poparcie społeczności dla tego pomysłu - 93% na tak
- hangout podczas którego pomysł został ogłoszony
- raiblocks - inny projekt, którego twórca się zgłosił na forum po ogłoszeniu pomysłu bytematera, który również ma mieć darmowe transakcje
- watek na forum o możliwości podpięcia bitshares jako sidechaine'a bitcoina

Poza tym, jak już kiedyś wspomniałem... bitshares zmieniło licencję na MIT, co sprawia... że każdy może sobie zrobić forka i prędzej czy później taki system do miktotransakcji wprowadzić na swoje potrzeby gdzieś u siebie :)
Take a look on: https://bitsharestalk.org/index.php/topic,19625.msg251894.html - I have a crazy idea - lets convince cryptonomex developers to use livecoding.tv